• טיפולים פסיכולוגיים
    לגיל הרך
  • הדרכת הורים
  • קבוצות מוכנות
    לכיתה א'

לפרטים נוספים..

סוף זה תמיד התחלה

כך מכינים מעונות העמותה לגיל הרך את הבוגרים לפרידה מהמסגרת ולמעבר לגן העירוני.
הקיץ כבר כאן, ועמו כבכל שנה מגיע גם שלב הפרידה – בוגרי מעונות העמותה לגיל הרך מסיימים פרק משמעותי וממשיכים הלאה, אל גני המועצה. "תהליך הפרידה מהמעון ומהצוות שליווה אותם מתחיל למעשה כבר אחרי פסח ובהתאם לתוכנית 'מעברים' של העמותה בשיתוף מחלקת גני הילדים של המועצה", מספרת מנכ"לית העמותה, שרית מרדכי, "הגננות משוחחות עם הילדים, מציגות בפניהם את נושא המעבר לגן ומספרות מה מצפה להם במסגרת החדשה והם גם מבקרים בה. אנחנו עושים הכל על מנת להקל על התהליך ולא להפוך אותו לדרמטי מדי, אלא למהלך מרגש המצביע על כך שהם כבר לא פעוטות אלא ילדים בוגרים שמתקדמים במסלול חייהם, ולתת להם ביטחון".
חלק חשוב בתהליך הוא מעין "יישור קו" בכל הנוגע בידע ובמיומנויות שלהם יזדקקו הילדים בשנת הלימודים הבאה. "ההתחלה באמת כוללת ביקור בגן שבו לקחנו חלק בקבלת שבת ומפגש היכרות עם הגננת", מספרת מנהלת מעון העמותה באחיסמך, אתי אולו, "אחר כך ממשיכים בהכנות שכוללות למידה והכרה של צבעים, גזירה במספריים".
גם במעון בשילת נעשים מהלכים דומים לקראת העלייה לגן. "אנחנו מתאימים את סדר היום של הילדים לזה של הגן", מספרת המנהלת, נעמי וינרוב, "מאחרים קצת את הארוחות, מקצרים את שנת הצהריים וכו'. נוסף על כך, לילדים שטרם נגמלו ממוצץ ערכנו טקס שבו הם תלו את המוצצים על העץ ואחת האימהות גם אפתה לכבוד האירוע עוגה בצורת מוצץ".
"בנושא חיזוק היכולות העצמאיות של הילדים", מוסיפה וינרוב, "אנחנו מעודדים אותם ללכת לקנח את האף בעצמם, לשטוף לבד ידיים, למרוח כריך או לערום את הצלחות אחרי ארוחה. הילדים נהנים מהעצמאות הזו ומהידיעה שהם יכולים לעשות דברים בלי עזרה".
המסע שמצפה ב-1 בספטמבר לבוגרי מעון גנתון הוא מעט קצר יותר. ככה זה כשהמעון והגן שאליו יעלו חולקים גדר משותפת. "הסמיכות הזו מקלה עוד יותר על המעבר והופכת אותו לטבעי יותר עבור הבוגרים", מסבירה מנהלת המעון, לינדזי גנאור, "לרוב הילדים אצלנו יש אחים ואחיות גדולים בשלושת הגנים שצמודים אלינו, הם מבקרים בהם במהלך היום ויודעים שהשלב הבא נמצא מעבר לגדר". אגב, כבר בתחילת יוני הסתיימה במעון מלאכת גמילת אחרוני הפעוטות מחיתול, גם כן כחלק מהמעבר הקרב.
***
אז כיצד חותמים במעונות העמותה את שנת הלימודים? מסיבות סיום, כמובן. באחיסמך ובשילת, למשל, יחגגו בסוף יולי תחת הכותרת "מתנות קטנות". "לאורך המסיבה נשיר מחרוזת משירי עוזי חיטמן", מגלה אתי אולו, "יהיה טקס שבו הילדים יקבלו תעודות וכובעים כמו של עורכי דין וכמובן גם מתנות פרידה וברכות מהצוות. הכנו גם הפתעות קטנות שהילדים יגישו להורים שלהם, אלבום מיוחד והמון קישוטים לכבוד המסיבה בכיתה".
במעון בשילת יחגגו כאמור באופן דומה, עם פעילות ריתמיקה ותעודות סיום, ובגנתון צפויה מסיבת ג'ונגל, עם כל התפאורה המתחייבת, תחפושות של חיות ותעודות סיום שעוצבו כמו עיתון.
"זו הזדמנות נפלאה עבורנו לאחל לילדי העמותה ולמשפחותיהם קיץ נעים וחופשה בטוחה", מסכמת מנכ"לית העמותה, שרית מרדכי, "שאחריה נשוב כולנו במלוא המסירות ונמשיך להעניק שירות חינוכי, מקצועי, חם ואוהב".

השאר תגובה