• טיפולים פסיכולוגיים
    לגיל הרך
  • הדרכת הורים
  • קבוצות מוכנות
    לכיתה א'

לפרטים נוספים..

ידידי טינטן

שילוב מנצח בין מנהלת חדשה למנהלת ותיקה, שדרוג הסביבה החינוכית והחוויה הכפרית, ושיתוף מוצלח של ההורים בחיי היומיום. סוד ההצלחה של מעון טינטן

מעון העמותה לגיל הרך בכפר הנוער/כרם בן שמן, טינטן, מתרחב: לראשונה ייפתחו במעון בשנת הלימודים הבאה שלוש כיתות – בוגרים, פעוטות ותינוקות. לשם כך נבנה בימים אלה  במתחם מבנה נוסף, בזכות עבודה משותפת של המועצה האזורית חבל מודיעין, ועד המושב והעמותה לגיל הרך. לצד אלה הקיימים ישמש המבנה החדש בתוך כמה חודשים את פעילות המעון. יצוין כי התרחבות המעון נובעת מביקוש רב שנרשם בחודשים האחרונים מצד הורים בכפר הנוער ובכרם בן שמן.

יצוין כי בניית המבנה הנוסף של מעון טינטן מצטרפת לעבודות נוספות שבוצעו בו בחודשים האחרונים לצורך שדרוגו החזותי בתוכו ומחוצה לו, המשווים מראה כפרי וארגון סביבה חינוכית מותאמת גיל.

את המעון מנהלת מאז הקיץ האחרון אביטל לאשכנזי, שעד לפני כשלוש שנים היא עוד עבדה כגננת במעון העמותה באחיסמך ואז יצאה ללימודי ניהול מערכות חינוך לגיל הרך ועד גיל שש בסמינר הקיבוצים. לצדה מונתה אילנית קפלן, מנהלת מעון העמותה בבן שמן, כמנהלת מלווה – נוהל קבוע בעמותה עם מינוין של מנהלות חדשות, "כשהייתי גננת עבדתי עם אילנית כשניהלה את המעון באחיסמך", מציינת אשכנזי, "כך שהחיבור בינינו לכשעצמו היה בגדר יתרון. כמנהלת ותיקה בעמותה, אילנית עוסקת בכל הפן המינהלי ותורמת לי מניסיונה בכל שאלה ועניין".

אחת המשימות הראשונות של אשכנזי היתה לבסס את הקשר והאמון בין צוות המעון לבין הורי הילדים. "העמותה רואה בנושא האמון ערך עליון", קובעת המנכ"לית מרדכי, "זהו הבסיס ליצירת מעורבות הורים בריאה בחיי היומיום של המעון, תוך שהם מצדם מודעים לגבולותיה של המעורבות".

במסגרת זו נקטו שתי המנהלות סדרה של צעדים: מפגש היכרות עם ההורים שעיקרו תיאום ציפיות בנושא האמון והשקיפות; ערבי הורים לאורך השנה בנושאים חינוכיים שונים, הכוללים הרצאות של עובדי הצוות הפרא-רפואי של העמותה; ועוד.

"מהות הקשר של צוות המעון עם ההורים היא השקיפות המלאה מולם", מספרת אשכנזי, "הכל נעשה באמצעות דו שיח ישיר וקשב הדדי. כך ההורים אינם חשים שהם מאבדים את השליטה בחיי ילדיהם; להפך. למעשה, שיתוף הפעולה המלא של ההורים ושל ועד המעון עם הצוות נובע מתוך אמון והבנה, ולא מתוך רצון להתערב. אנחנו לעולם לא שוכחים שהילדים הם קודם כל של ההורים".

שיתוף ההורים בחיי המעון אף הוא אחד מעקרונותיה של העמותה. "בכל המעונות אנחנו משקיעים רבות למען חיבור ההורים באמצעות מגוון פעילויות, הדרכות הורים, הדרכות צוותים וכו'", מספרת מנכ"לית העמותה שרית מרדכי, "במרכז העשייה והמחשבה שלנו אנו תמיד מציבים את הילדים במרכז, ובמקביל מודעים לכך שמאחורי כל ילדה וילד יש הורים ומשפחה שחייהם וחיינו שלובים אלה באלה, ועל בסיס זה עושים הכל לטובת חיזוק שיתוף הפעולה עמם".

השקיפות המלאה והשיח החופשי עם ההורים חושף לעתים את מעונות העמותה גם לביקורת. "אנחנו צריכים להודות על יחסים שמאפשרים לנו לשמוע ביקורת עניינית, שממנה אנחנו רק צומחים ומתפתחים", אומרת אשכנזי, "ההורים מרגישים מאוד בנוח לשוחח עם הצוות על כל דבר. אגב, במהלך השנה מעבירה אשכנזי לצוות המעון הדרכות פדגוגיות התורמות להתמקצעות ולאכפתיות של הגננות והמטפלות. "יש לנו צוות עם מוטיבציה אדירה ללמוד ולהתמקצע, מסור, מעניק, חם ואוהב", מחמיאה אשכנזי, "אשר רואה תמיד את טובת הילדים, קשוב לצרכיהם וגם להוריהם".

 

 

השאר תגובה