איתור מוקדם של קשיים התפתחותיים

27/12/2018

איתור מוקדם של קשיים התפתחותיים

איתור מוקדם ולווי של ילדים בעלי קשיים בתחומי ההתפתחות השונים מביא לשיפור משמעותי בהתפתחותם והשתלבותם במעונות. לדברי שרית מרדכי, מנכ"לית העמותה לגיל הרך של חבל מודיעין "ישנם ילדים הסובלים מעיכוב התפתחותי ולא זוכים לקבלת טיפול מתאים, כתוצאה מחוסר מודעות וקשיים באבחון המתאים. בעמותה לגיל הרך אנו פועלים לאתר ילדים אלה מבעוד מועד ולסייע להם כבר בראשית דרכם"  

מאת: און לוי

אחד הדברים המייחדים את מעונות העמותה הוא איתור מוקדם של קשיים התפתחותיים שונים  (שפתי, מוטורי, תחושתי, התנהגותי או רגשי) ומתן מענה בהדרכת הצוות וההורים על דרכי סיוע לנזקקים לכך. האיתור והאבחון המוקדמים חשובים במיוחד בגיל הרך, וזאת על מנת לאפשר לילד טיפול הולם ולמנוע מצב של עיכוב התפתחותי אחר בני גילו- פער שיהיה קשה להשלימו ככל שמשתהה האבחון.

העמותה לגיל הרך של חבל מודיעין מפעילה בשנים האחרונות פרויקט, הבא לתת מענה לקושי זה. העמותה גיבשה צוות  רב-מקצועי, הכולל פסיכולוג התפתחותי, קלינאית תקשורת ומרפאה בעיסוק,  שתפקידם הוא לצפות ולאתר ילדים עם קשיים,  להדריך את צוות המטפלות לגבי דרכי עבודה עם הילד במעון וכן להכווין את  ההורים לדרכים לקידום הילד בבית ולהפנותם במידת הצורך לאבחון ולטיפול המשכי במרכזים מוכרים בתחום הגיל הרך. שרית מרדכי, מנכ"לית העמותה לגיל הרך של חבל מודיעין, מספרת כי ישנו הליך מסודר לאפיון הקושי ההתפתחותי "לאחר שהצוות הרב-מקצועי מגיע למעון, עורך תצפיות ומקבל מידע מהמטפלת, יש בידיו מספיק מידע כדי לאתר ילדים שמראים עיכוב התפתחותי. בנוסף, נותן  הצוות גם מענה מתמשך לצרכים השונים והמגוונים שעולים במהלך השנה ע"י המטפלות או ההורים. הורים יכולים לפנות במהלך השנה ולהתייעץ עם הצוות ההתפתחותי, בסוגיות הקשורות להתפתחות של הילד/ה או בנושאים שונים המעסיקים אותם".

פעילות האיתור והאבחון לא מסתכמת רק בין כותלי הגן והעמותה לגיל הרך מקיימת במהלך השנה גם הרצאות וערבי הורים בנושאים שונים: התפתחות שפה וכיצד ניתן להעשיר את השפה בבית, אבני דרך משמעותיות בהתפתחותם של ילדים, התפתחות רגשית וחברתית ודרכים מומלצות לניהול קונפליקטים עם ילדים.