כיצד לבחור מעון לילדכם

27/12/2018

כיצד לבחור מעון לילדכם

מאת שרית מרדכי, מנכ"לית העמותה לגיל הרך בחבל מודיעין

כאם לילדים אני יודעת שאחת הבחירות הקשות ביותר היא בחירת מעון יום. אתם משאירים את הדבר היקר לכם מכל ליום שלם ומקווים שתהיה לו סביבה בטוחה ומוגנת שמותאמת לצרכיו.

הדבר הראשון שעשיתי עם כניסתי לתפקיד מנכ"לית העמותה לגיל הרך בחבל מודיעין הייתה השקעת משאבים בתחום הבטיחות כדי להבטיח שסביבת המעונות תהיה בטוחה ומוגנת.
סביבת הגן יכולה להיראות נעימה מאוד לעין, אבל חשוב לבדוק אם היא מותאמת לצורכי הילד. עיצוב סביבה חינוכית הוא לא דבר של מה בכך, והוא מקצוע בפני עצמו בסמינר או באוניברסיטה. בתחום זה יש לבדוק אם התחשבו ביכולותיו של הילד להגיע לחפצים ולמשחקים, אם הסביבה בטוחה ונקייה ממכשולים, אם יש מספיק מרחב משחק, אם יש מספיק אור בגן ואם הילדים מוגנים בחצר מפני השמש. אני ממליצה גם לבדוק את ההיגיינה והניקיון בשירותים ובמטבח ולוודא שהמקרר ומיזוג האוויר פועלים היטב.
לא רק הצבא צועד על קיבתו, גם ילדי הגן, שלרוב אוכלים בו את שתי הארוחות המשמעותיות של היום, מושפעים מאוד ממה שהם מכניסים לקיבתם. אני ממליצה לבדוק מי מכין את המזון בגן, היכן מכינים אותו ומתי. מזון תינוקות ופעוטים מחומם עלול להתקלקל. לכן, יש לבדוק במקרה שיש קייטרינג – מהיכן מזמינים אותו, ובמקרה של הכנה במקום – מומלץ פשוט לטעום מדי פעם את האוכל כדי לדעת מה הילדים אוכלים. ניתן גם לבקש תפריט שבועי מראש ולתכנן את השבוע לפי סוגי המזון שהילדים מקבלים בגן.
והכי חשוב, שימו לב לגישה של הגננת והמטפלות לילדים. גם פעוטות שלא מסוגלים לדבר מעבירים מסר חשוב מאוד בשפת הגוף שלהם. הביטו בהם ונסו לראות האם הם מתקרבים לגננת או נרתעים ממנה, האם הם נפרדים ממנה בחיבוק, ובכלל האם הם רגועים בסביבתה. בסופו של יום, אחרי שהגננת עברה את כל המבחנים שלכם – הילד הוא הלקוח האמיתי וחשוב מאוד לברר עד תום שהוא שבע רצון מהסביבה שבחרתם עבורו.