מעון בן שמן - מעון ירוק ממחזר

במסגרת ההכרה בחשיבות השמירה על איכות הסביבה, וקידום החינוך לערכים  כבר בגילאי לידה-שלוש שנים, פרויקט המעון ה"ירוק הממחזר" של העמותה לגיל הרך חבל מודיעין קורם עור וגידים בהצלחה רבה!

לדברי עדי וגה, סבתא של גפן בן לולו ממעון בן שמן:

" אני סבתא של גפן ממעון בן שמן. אני די חדשה בענייני סבתות (גפן הוא הנכד הראשון שלי והוא בן 10 חודשים), וזאת הפעם הראשונה שאני חווה מעון בתור סבתא. אבל במקצועי , אני מדריכה פדגוגית לגיל הרך, ובמשך שנים נכנסת לכיתות מעון וגן על בסיס יומי. אני מאמינה ששיתוף פעולה צוות- הורים (משפחה) שמבוסס על כבוד, תקשורת פתוחה ומכבדת, רצון טוב והדדיות בסופו של דבר זה חוזר אל הילדים. הם המרוויחים הגדולים מכל זה כאשר המבוגרים המשמעותיים בחייהם משדרים על אותו גל, מעבירים מסרים דומים, מכבדים את הצד השני מבינים את הצרכים השונים של כל צד, וחוברים יחדיו ביחד כדי לשפר ולהרים את המעון. הצוות מרגיש שרואים אותו, מכבדים ומעריכים את עבודתו הקשה ועוזרים כשצריך. ההורים מרגישים מעורבים, משמעותיים ויכולים ליצור סביבה עשירה יותר, טובה יותר  ומותאמת יותר עבור ילדיהם. נשמע טוב, לא? אז איך זה נראה? כולנו אנשים עובדים ועסוקים. ויחד עם זה, אני בטוחה שלכל אחד יש מה לתרום למעון ולפעמים משהו קטן יכול לעשות שינוי גדול. במעון בבן שמן פגשתי צוות (בראשו גלית המקסימה) מחויב, בעל מוטיבציה ורעיונות מקסימים לשיפור המעון. רוצה לשתף אתכם בדוגמה לשיתוף פעולה כזה, שכמעט לא עלה כסף, וגרם המון אושר לנו ותרם רבות לילדים: רפי, אבא של גפן ואני הכנו לוח פעיל לילדים בכניסה לגן. בהתייעצות עם גלית החלטנו  איפה הוא יהיה ומה הגודל המתאים (לפי צורכי המעון). מצאנו חלק מארון קיר שנזרק ליד הפח, צבענו אותו והרכבנו עליו באופן חזק ובטיחותי על מיני דברים מהעולם האמתי שלנו המבוגרים שאנחנו בדרך כלל לא מרשים לילדים לגעת למשל : ברז מים, שעון של דוד, גלגל ,  מקלדת מחשב ועוד. רצינו שהילדים יפגשו מגוון של חומרים (מתכת, פלסטיק, עץ , עור) במגוון של צבעים ושל שימושים (אפשר לפתוח, להכניס , לסובב , ללחוץ, להקיש ועוד). הילדים שמחו לפגוש לוח חדש ומאתגר , כשכל ילד משחק וחוקר ברמתו ולפי יכולותיו . ואנחנו? נהנינו מרגע של יצירה, שכולו מופנה לטובתו של גפן המתוק שלנו … ממליצה לכם על החוויה מכל הלב. ואם הצלחתי להדליק אתכם על זה, פנו לגלית ותמציאו ביחד את הפרויקט הבא! "

לדברי גב' גלית מחמלי , מנהלת מעון העמותה לגיל הרך במושב בן שמן: "מדובר בדוגמה נהדרת לשיתוף פעולה מוצלח בין צוות מעון העמותה לגיל הרך וקהילת הורי המעון במושב בן שמן. אנו, במעון בן שמן מאמינים כי הנחלת החינוך לשמירה על איכות הסביבה והחיבור לטבע מתחיל מהגיל הצעיר מאוד, ומשום כך בספטמבר האחרון , ובשיתוף של העמותה לגיל הרך חבל מודיעין ביחד עם קהילת המעון והמושב, מעון בן שמן הוסב למעון ירוק ממחזר ומחובר לטבע. אני, כמנהלת המעון הבנתי שעל ידיי כמה שינויים אפשר לחולל מהפכה ולגרום לכמה שפחות פגיעה בטבע היפיפה שמקיף אותנו ולכן, הוצבו בכניסה למעון פחי מחזור בשלושה צבעים: כחול , ירוק ואדום.  בפח הכחול – מונח‏ים בגדים לשימוש חוזר ולתרומה לנזקקים. בפח הירוק – מונחים קרטונים ועוד חומרים ליצירה חוזרת במעון (משתדלים להשתמש רק במחזור ליצירה) . בפח האדום – איסוף בקבוקים לפיקדון.  את הסכום שנאסוף עד לסוף שנת הפעילות במעון, אנו נתרום לחיילים בודדים. הפחים מוצבים בכניסה למעון, ובאמצעות הבאת החומרים למחזור מדי יום , הם  חווים את תהליך השמירה על הסביבה הירוקה ונהנים מהחוויה שבדבר, ותוך כדי מתחזק הקשר שבין השעות בגן , לשעות אחה"צ – בבית!  בנוסף , עמלנו יחדיו  על בניית חצר הגרוטאות ומשטחי הפעילות : הילדים  נהנו מחוויית הקמת חצר הגרוטאות ולוחות פעילות לחצר. חצר הגרוטאות כולה מהווה פרי מחשבתם של הילדים, ההורים וצוות המעון המסור והוקמה מכלים שהוצאו משימוש. ואני חייבת להודות,  שזאת הפינה הכי פופולרית בקרב הילדים. כחלק מהרצון להיות מחוברים לטבע, חברנו יחדיו – הורים, ילדים וצוות להקמת גינת ירק , ומדי בוקר נהנים משלל התוצרת החקלאית הביתית שלנו ….

במסגרת הפרויקט, סיגלנו בתוך סדר היום הגדוש  והמהנה של המעון,   יציאה ל"טיול ברחבי המושב": בכל בוקר אנו לוקחים אתנו שקיות אשפה ויוצאים לטיול. כחלק מהטיול, אנו אוספים את הפסולת שאנו פוגשים בדרך. ועבור הילדים , זוהי תחושה של שותפות ועשייה למען הסביבה. " 

לדברי מר נתן ריגלר, מנכ"ל העמותה לגיל הרך: "אנו רואים בחשיבות רבה בעשייה בשיתוף הקהילה. תרומת הקהילה והתרומה לקהילה  חשובה לחיזוק ומיצוב הקשר בין הנעשה בגן , לבין הנעשה בשעות אחה"צ . מחקרים מוכיחים שכבר בגיל הרך, ילדים מסוגלים לפעילויות חקירה והתנסויות עצמיות של סביבתם, וחקירה של עולמם הפנימי ושל אחרים, ובמסגרת פרויקט המחזור כל העוסקים במלאכה : הן ההורים והן המחנכים  שותפים פעילים לתהליך החקר והלמידה של הפעוט, מתוך התנסות הלכה למעשה, ומתוך כך נבנה  ומתפתח עולמם של הילדים- כאשר המידע שהם אוגרים בשנות החיים הראשונות והחשובות, מתקבל מתוך התנסות פעילה  עם הערכים החשובים אליהם אנו מכוונים- וכל זאת תוך הקפדה ושמירה על הכללים ועל נהלי הביטחון והבטיחות . "