פחדים פורים ומה שבניהם

17/03/2019

פחדים פורים ומה שבניהם

"משנכנס אדר מרבין בשמחה" 

ההכנות לחג בעיצומן, המבוגרים והילדים מתרגשים מתלהבים מבחירת תחפושות מיוחדות בשמחה ובצהלה, הארץ געשה משלוח מנות בדרך… ויש מי שחושש!

האם ילדים בגיל הרך מרבין בשמחה?

במאמר זה אציג פן נוסף של חג פורים הפחד אצל ילדים בגיל הרך.

"הפחד הוא תחושה, הרגשה עמוקה אותה כולנו חווים במצבים בעוצמות ובתדירות שונה. כמו כן הפחד נחווה על ידי כל אחד בדרך שונה". הילדים חווים את העולם בדרך שונה מאוד מהאופן שבו אנו המבוגרים חווים אותו. יכולת השיח, החשיבה והשפה העשירה של ילדים נוטה לבלבל אותנו המבוגרים, ולגרום לנו לחשוב כי תפיסת עולמם זהה לדרך תפיסת העולם שלנו. אחת מדרכי הביטוי לתפיסת העולם באופן שונה הוא הפחד.

פורים שמח
התינוק מתייחס למסכה כפנים לא מוכרות ומפחידות, הוא לא מבין שמתחת למסכה עשויה להיות דמות מוכרת ואהובה. מבחינתו הדמות המוכרת "נעלמה" מעיניו. על כן, יש להימנע מהסתרת הפנים עם מסכה או צבעי הסוואה.

גם תחפושת או מסכה של ליצן, או דובי עלולות להיות דמויות מפחידות, פנים לא מוכרות ומוזרות. המטפלת חייבת לגלות רגישות וכבוד לחששות הילד ולהימנע מהנטייה לקרב אותו לדמות שאינה מוכרת או מפחידה .

אצל הילדים בגיל פעוטות והבוגרים התחפושת מאפשרת לילדים חופש וביטוי לצרכים הרגשיים. לעיתים התחפושות יהיו ביטוי למשאלות הלב של הילד, ולעיתים מקור להתמודד עם פחדיו לדוגמא תחפושת של כלב כפחד מלב של השכן.

בשלב ההנפשה ישנם ילדים העלולים לפחד "שהתחפושת תאכל אותם", ולכן כדאי להימנע מחשיפת הילדים לתחפושות ומסיכות מפחידות. ויש אחרים שיבטאו באמצעות התחפושת את משאלות ליבם ואחרים שעדיין פוחדים.

המלצות
חשוב לכבד את השונות הקיימת בין הילדים לתת לילד את האופציה להתחפש, למדוד ולשחק בתחפושת לגעת בהן ולהפחית את החרדה כשבוע לפני "הרגע" המכריע כך תוכלו למנוע משברים או התנגדויות של הרגע האחרון.

תחפושת שנבחרה בהסכמת פעוט /ילד או ביוזמתו וכוללת צביעת פנים – עמדו מול המראה וצבעו בשלבים. אחרי כל קטע תנו לילד זמן להתבונן ולהתרגל לדמות המשתקפת .

תחפושת נוחה מאפשרת לילד חופש תנועה כמו גם יכולת לפשוט את הבגד בהתאם לרצונו.

אפשר להניח תיבת מסכות לעיניים או "מסכה על מקל" שאינה מולבשת כלל ליד מראה ובפינת הבגדים הכובעים והתחפושות.

תנו לילד לשנות ולהתחרט גם לגבי תחפושת שהוא "רצה בה" זהו חגו של הילד. נחשוב שגם התנהגותו היא חלק מאווירת ה"נהפוך הוא"

במקרה שילד, למרות ההכנה המוקדמת מסרב ללכת למעון מחופש חשוב לא לכעוס ולא להכריח, במצב כזה אפשר להביא את התחפושת בתיק. לעיתים כאשר הם רואים ילדים נוספים מחופשים הם יצטרפו לחגיגה ולפעמים לא.

חג פורים שמח

המסמך נכתב על ידי זהבה מימון מדריכה ומפקחת חינוכית במעונות יום ומאמנת מומחית לילדים בעלי תופעת ADHD  

 נייד: 054-3193619